De gjorde det, de 4 fra Baggesenskolens 5.C Anders- Sascha- Villads og Mikkel.

Korsør Skytteforening inviterede i oktober alle byens 5 klasser til at deltage i DM i skydning for 5. klasser. Desværre var det kun 4 elever fra Baggesenskolen der reagerede på invitationen Disse 4 var Anders Brogaard – Sasche U. Bross – Villads Thomsen – Mikkel Ø. Hansen. De blev hurtigt bidt af skydning, og mødte trofast til træningsaftnerne, hvor de forbedrede sig fra gang til gang.

Da den indledende træning var slut, blev resultaterne sendt til DGI Midt- og Vestsjælland, der sammenlignede resultaterne fra de 170 klasser der deltog, og det viste sig at de 4 sluttede på en flot 5 plads. De 20 bedste hold skulle på Fløng-Hedehusenes skydebane dyste om en af de 3 pladser som landsdelsforeningen var tildelt, ved Landsfinalen i Vingsted den 25. november. Der var stor spænding om resultaterne, men de 4 fra Baggesenskolens 5C gjorde det, de blev nr. 3 og skal til Vingsted på lørdag. 

                 Der var bronzemedaljer til de 4 dygtige skytter.                            Individuelt blev Sascha U. Bross nr. 1, og modtog guldmedalje.

 Vores hold     Sascha, individuel vinder.